Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
petre florin mariusLa pas prin Romania
#1
Dupa cum am postat si pe alt forum,in perioada 9-23 iulie dorim sa facem un traseu dupa urmatorul program:

Etapa 1: Baicoi-Pitesti-Rm Valcea-Horezu 9-11 iulie, 224Km Camping Trei Stejari.
Etapa 2:Horezu-Tg Jiu-Baia de Arama-Herculane 240Km, Camping 11-17 iulie.
Etapa 3: Herculane-Caransebes-Otelu Rosu-Hateg-Calan-Orastie-Costesti, 17-19 iulie, 220 Km, camping.
Etapa 4:Costesti-Sebes-Sibiu-Transfagarasean(Cabana Vama Cucului), 19-23 iulie, 180Km, camping.
  23 Iulie intoarcerea acasa pe ruta Fagaras-Brasov, 200 Km.

Suntem doi adulti cu doi copii:baiat 11 ani si fata 22 ani.Daca sunt doritori ai asteptam cu drag,perioada este fixa mai ales finalul.
PS.Pana atunci din 18 iunie,vizitam marea Cool .
[-] Pentru aceasta postare, petre florin marius a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#2
Distractie placuta!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#3
Pentru ca Herculanele este aglomerat vara nu vreau sa zabovesc prea mult acolo ci doresc sa ajung la Camping Valea Beiului.Va rog niste detalii ar fi utile daca sunt cunoscatori ai acestor locuri.
Raspuns
#4
(Ultima modificare: 06-09-2016, 03:36 PM de catre: Marius Rotaru.) -->
@petre florin marius  imi cer scuze ca raspund mai tarziu.
Eu am fost in zona la sfarsitul lui August 2015.
Am venit din directia Ciclova Romana - Ilidia - Potoc. Pana aici drumul a fost acceptabil. Acceptabil insemnand potiuni mai bunicele cu potiuni mai rele ( treapta I, a 2-a ). De la Potoc urmeaza un drum excelent, nou facut dar care este virajat, pe alocuri cu multi copaci ce reduc vizibilitatea in curbe si mai ales destul de ingust. Destul de ingust incat doua turisme abia trec unul pe langa celalat. Cu rulota dupa tine situatia se complica.
O data cu bifurcarea drumului asfaltul se termina. 
Inainte drumul urmeaza adevaratele chei ale Nerei, primul obiectiv fiind Cantonul Damian. Aceasta directie nu poate fi facuta cu masina, decat 4X4 si doar pentru o bucata de drum. Traseul este destul de greu, necesitand ceva pregatire fizica ( povestesc din auzite, nu am facut acel traseu ).
La stanga urmezi traseul catre Valea Beiului. Drumul are 5Km ( conform Google Maps, mie numai de masurat distanta nu mi-a ars la momentul respectiv ). Este un drum forestier care pune soferul putin la munca. Nu are pante abrupte insa este destul de denivelat, uneori cu bolovani ( dar nu de netrecut, inclusiv cu Magane-ul tau ), nu poti merge decat in treapta I si cea mai mare provocare este latimea drumului. Daca ai ghinionul sa intalnesti o masina din sens opus si esti cu rulota dupa tine mai bine ii dai o bere ( doua-trei ) celui cu care te-ai intersectat sa dea el in spate pana gasesti un loc in care sa va strecurati unul pe langa celalalt.
O data ajuns eu m-am inteles cu padurarul si am stat in curtea cantonului. Exista un asa zis camping, adica un loc imprejmuit care avea 2 toalete ecologice, iar padurarul intentiona sa construiasca pentru anul acesta si un foisor, poate chiar sa traga electricitate acolo. Eu am ales sa stau la el pentru ca am putut sa iau electricitate si pentru siguranta ( cand nu cunosti zona e mai bine sa fii prevazator ).
Zona este foarte frumoasa. Chiar langa camping este pastravarie ( exista si un mini punct de desfacere de unde poti lua pastrav prajit si sucuri / bere ).
Semnal GSM nu prea exista, dar zona este superba, iar traseele relativ facile. Sunt mai multe cascade dintre care cea mai mare este Beusnita. Din pacate eu am prins-o fix intr-o perioada de seceta si mai curgeau doar 2 fire de apa. Este tot o cascada plina de muschi peste care se prelinge apa. Eu zic ca este cel putin la fel de frumoasa ca Bigarul ( unde romanismul si lipsa de organizare m-au facut sa plec dupa 5 minute ). Pana la Beusnita gasesti si lacul Ochiul Beiului care nu poti sa crezi ce culoare are ( un albastru superb in care inoata pastravi salbatici ) decat daca il vezi cu ochii tai, este ireal. Tot traseul se face prin padure cu apa curgatoare in lateral, o splendoare si niste peisaje si micropeisaje superbe.
In concluzie: drumul pana acolo nu este foarte facil, chiar obositor dar zona este superba, merita vazuta macar o data in viata.
Sper ca am fost de ajutor ( si poate am dat o destinatie in plus colegilor ) si daca ai nevoie de mai multe informatii doar intreaba.
mariusi_rotaru@yahoo.com
Skoda Octavia Scout + Hobby 460 UFe
[-] Pentru aceasta postare, Marius Rotaru a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • barsan.doru
Raspuns
#5
Multumesc frumos pentru raspuns,dar decat sa stau o saptamana in aglomeratia de la Herculane,mai bine aici.Cat despre cei 5 Km nu este nici o problema,avem rabdarea necesara si antrenamentul facut la Valea Doftanei.
Raspuns
#6
Cu placere. Categoric merita efortul!
Cat despre antrenamentul facut la Doftana ...... drumul e mult mai greu de atat.
mariusi_rotaru@yahoo.com
Skoda Octavia Scout + Hobby 460 UFe
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)