Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiDe ce sa faci parte dintr-o asociatie de rulotisti?
#1
In continuarea discutiei de aici, pentru a nu polua topicul lui @SERGHEIDIN...

Ioan, (@e-1), nu pot sa iti dau exemple, din cate stiu cineva s-a zbatut si a rezolvat ca ITP-ul la rulote sa fie efectual la acelasi interval ca si cel de la masini. Nu stiu foarte multe detalii, nu stiu nici daca se putea cu sau fara sprijinul si fara a exista o persoana juridica in spate, insa, stiu sigur ca acest lucru exista!

Din pacate (si asta o spun cu MARE regret), Romania e tara hotilor, a prostilor, a incultilor - si taman astia au ajuns sa ne conduca. Oricat de mare si de puternica s-ar afla orice fel de asociatie de acest gen, nu are un cuvand de spus in fata unor proiecte care nu aduc un plus de castig celor de care mentionam mai sus.

E corect, ne agitam, ne invartim, ne contrazicem in idei, ne vaitam, insa nu putem sa ramanem indiferenti la chiar toate lucrurile. Iar in sprijinul celor afirmate de mine, iti atasez o poza cu un citat ce m-a marcat cu ceva timp in urma!

[Imagine: mbM6zXZ.jpg]
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Like de la 2 utilizatori
  • barsan.doru, Marius Rotaru
Raspuns
#2
Perfect adevarat. Off-camping inseamna libertate, poate cu 2-3 prieteni ca sa iasa numarul pentru un rumy sau o carte. Off-camping inseamna cheltuieli (taxe intrare Biosfera pe persoana, masina etc in cazul litoralului.. si chiar si asta costa 100 pe an si 30 lei pe  cap de  persoana furajata), poate terenul respectiv are un proprietar particular si trebuie sa ,,faci cinste" omului, basca  o igienizare a locului ca sa iti dea buna ziua si alta data. Nu am nimic ca oamenii sa se intalneasca daca se simt bine, sa petreaca etc dar sa nu ma deranjeze. Nici eu nu-i deranjez.

Cat despre ,,reprezentanti" ai rulotistilor,motociclistilor,automobilistilor  etc ..nu comentez DAR nu am vazut nici o realizare ...sau poate nu vad eu bine.

Am cochetat un timp cu ideea inscrierii in Clubrv si am pierdut enorm de mult timp sa gasesc pe forum conditiile si procedura care trebuie urmata. Nu m-a deranjat cotizatia (este absolut normal sa cotizezi, nu comentez)  ci faptul ca trebuia sa particip la o intalnire  a rulotistilor ca sa ma cunoasca  inainte de aprobare. Adica,sa nu fiu negru, cu ciunga in par sau sa reprezint vreun pericol pt nevestele unora ????!!!! + diferentierile facute pe baza  posesiei/tip/model de rulota-autorulota, etc. Gen,ce rulota ai, ce masina ..esti simpatic, ne-ai placut esti acceptat. Si nu vroiam decat sa dau 100 lei pe an si sa nu cer nimic doar in ideea ca pe strada voi fi  privit altfel de autoritati pt ca m-a reprezinta cineva. Am concluzionat ca nu ma reprezinta. Daca nu sunt membru unui club al rulotistilor nu pot opri sa ajut alt rulotist la ananghie? Pot si o voi face .

Astept ca asociatiile sa imi trimita cereri in care isi manifesta dorinta ca EU  sa devin membru cotizant al lor, pana atunci ..astept. Big Grin
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • George
Raspuns
#3
Wink 
E mult si periculos de discutat aici acest subiect. Aici, foarte usor se poate interpreta gresit se poate scoate din context o idee. De aceea as prefera sa discutam in fata unui foc, cu un pahar de vin bun alaturi.
Personal nu am nevoie de o asociere. Nu umblu prin campinguri, asa ca n-am nevoie de reduceri. Cand ies in natura nu caut prieteni noi, imi sunt de-ajuns cei pe care-i am deja. Imi place linistea, bunul simt, discretia. Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
Consider lipsit de de bun simt sa discut de ce sa nu fac parte dintr-o asociatie, corect ar fi ca o asociatie sa prezinte motivele pentru care ar fi nevoie de aceasta. O lista de probleme pe care le-ar avea cei ce vor sa se acocieze si un plan de rezolvare a acestora. Apoi personalul si bugetul necesare pentru acest plan. Probabil daca unii ar avea nevoie de o asociere, ar fi bine sa fie informati. Altfel, e ca-n viata social-politica: voteaza altii pentru banii tai. 
In acord cu Serghei: mi-ajunge o teapa la care particip involuntar. De ce mi-as mai lua inca una?  Blush
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • George
Raspuns
#4
Bun, atunci eu iti voi spune de ce am ales sa fac parte din aceasta asociatie!

Am ales sa fiu un numar intr-un catastif pentru ca vreau sa cred ca puterea unuia poate schimba. Cu conditia sa fim cat mai multi Smile

Apropos de iesit la un pahar de vin, in fata unui foc: oricand!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#5
Pai in cazul asta hai sa iesim la un vin  in Piata Victoriei ,adevarat ...va fi un foc foarte mare . Smile 

Mai si glumim.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Like de la 2 utilizatori
  • Cristi, George
Raspuns
#6
(Ultima modificare: 06-10-2016, 07:05 PM de catre: George.) -->
Dragilor, chiar n-am inteles nimic, dar am apreciat postarile voastre, in special pe cele ale lui @e-1 .

Cristi, nu imi place sa te contrazic, dar inregimentarea intr-un catastif nu stiu daca este un pas catre schimbare. Care schimbare ?!?
Asta e doar o formulare eufemistica Smile (asa s-o spune in romaneste ?!?)

Iar un catastif ca cel pe care il stim... poate imi spuneti si mie careva, unul dintre adepti, ce beneficii majore a adus pana acum comunitatii de rulotisti? Eu nu stiu - dar asta nu inseamna ca nu exista, doar ca vreau sa aflu ceea ce nu stiu!

Ca doar ne cunoastem intre noi (unii, direct sau indirect)...   ma rog, poate ca unii poate sunt deranjati ca nu mi-am scanat aici sau in alta parte buletinul, probabil ca asta intr-adevar e important ca sa ne cunoastem.

Cu maxima placere astept solicitarea altora de a ne cunoaste. 
Dar daca sunt suficienti si nu au nevoie de asta, probabil ca nu am de ce s-o regret  Smile DELOC !

Familia si prietenii mei deja sunt mai mult decat imi permite timpul... restul sa faca o cerere. 

Mesajul meu este directionat - pentru cine intelege Smile

Ba... stiu ce a adus bun asocierea !

Emisiuni TV, cresterea nemasurata a numarului de posesori de rulote,  dar nu neaparat de rulotisti !
Care implica agolmerarea a si-asa putinelor locuri bune.
Cresterea preturilor in campingurile si-asa nesimtit taxate.
Care implica prigonirea noastra ca urmare a mizeriei pe care o lasa din ce in ce mai multi si needucati "colegi".

Mai are cineva ceva de adaugat ?

Sau poate ca cei care au stimulat aceasta avalansa, si-au asumnat si educarea mitocanilor ?!?
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns
#7
Scuze, sunt la un team-building după vreo 200 de pălincă.......

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#8
Cristi,ITP la remorci si peridocuri se facea la 2 ani cu mult inainte de aparitia asociatiilor de rulotisti.Nu stiu cine si-a asumat,,relizarea" asta :))

Vreau sa fiu clar pt toata lumea,nu am nimic cu Clubrv si nici cu membri acelui club doar ca eu vad altfel o asociatie in reltia cu viitorii membri.
   Eu ma asteptam sa primesc un email in care cineva sa imi prezinte clubul,scopul si realizarile,beneficiile mele dar si obligatiile ,si ce se va face cu cei 100 lei,lire,euro,etc platite de mine.Sa imi fie oferit un loc prin tragere la sorti intr-o anumita perioada in unul din campingurile pastorite de asociatie la un pret decent nu sa vad ca locurile sunt ocupate de acelasi grup,oameni de fiecare data.Nu ma refer  la locatiile actuale ale clubrv,sa fie sanatosi,cativa oameni au depus efort fizic  si financiar pentru  amenajare.
Cam asa vad eu relatia asociatie- membru.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • George
Raspuns
#9
De ce va mirati de taxa celor de la Club RV? si Virgil voia sa puna o taxa de membru  (cu ocazia intrunirii de la Fagaras) doar ca planurile au cazut odata cu spargerea gastii si nu a mai avut sustinerea necesara.
Sunt membru Caravan Club (care nu percepe nici o taxa) care are legaturi stranse cu multe campinguri in Europa cu anumite reduceri dar nu sunt fan camping decat in conditii extreme.
telefon 0756840837
mario_rr@yahoo.com

[-] Pentru aceasta postare, Mario a primit Like de la 2 utilizatori
  • Florin Smolnicki, George
Raspuns
#10
Nu Mario,nu am nimic cu taxa ci cu ,,exclusivismul"  si conditionarea.Ca percep o taxa (ex Clubrv ) ,imi pare normal,o asociatie are nevoie si de bani ca sa functioneze si sa ofere niste facilitati cotizantilor pentru ca pana la urma toti vrem ceva in schimbul banilor dati.
  Iti platesc o cotizatie ,poate iti dau si cei 2 % dar ,cauta-ma,convinge-ma,minte-ma frumos...ca pana la urma nu o sa vin eu   sa ma rog de tine.Asa vad eu procedura.Pana la urma cat de ,,altruist" sa fii ,sa dai niste bani fara sa  vrei sa obtii obtii ceva in schimb ..macar in viitorul apropiat?
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • George
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)