Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiVoi cum ați dori să fie viitoarea voastră rulotă?
#1
Voi ce spuneți, avem voie, noi, rulotiștii, să visăm?

Dragi colegi, voi nu visați mereu la o altă rulotă?

Eu, ..., DA!

Ce ați dori să aibă ca dotări, ce nu?

Eu aș vrea ca viitoarea mea rulotă să fie cam așa:

  1. Să nu fie mai lată de 2, 10 m!
  2. Să aibă cât mai puține geamuri sau chiar niciunul! Dacă va avea totuși geamuri..., toate geamurile să fie cu plase de țânțari, perdele și jaluzele atermice.
  3. Să nu fie mai lungă de 5, 70 m!
  4. Să cântărească goală 650 kg, sau mai puțin, MMA 1000 kg.
  5. Să aibă soba cu hornul sub podeaua rulotei (o spărtură mai puțin în tavan, fără horn prin interior).
  6. În interior, să aibă în partea din spate, perpendicular pe rulotă, două paturi etajate (adică două zone sau trei de dormit).
  7. Cele două canapele din față să aibă 1, 90 m lungime. Altfel spus: să poți dormi întins, cu capul spre proțap, pe lungimea rulotei, nu pe lățime.
  8. Să aibă boiler pe gaz, încălzire pe gaz cu trumavent pe 12 V.
  9. Toaletă fixă, golire exterioară, cu pompă electrică!
  10. Baterii monocomandă.
  11. Frigider pe gaz.
  12. Cârlig antibalans.
  13. Să nu aibă chiuveta de la toaletă basculabilă!
  14. Să fie cât mai înaltă față de sol, cu jante de ... 16, eventual din aluminiu.
  15. Să aibă cât mai multe uși de vizitare: lateral stânga, dreapta, față/ spate.
  16. Suport pt două biciclete.
  17. Interiorul să NU fie închis la culoare și să nu fie din lemn masiv. Vreau ca mobilierul să fie deschis la culoare, luminos.
  18. Să aibă linoleum pe jos.
 
Voi cum vreți să fie următoarea voastră rulotă?

Eu voi reveni cu completări.
Raspuns
#2
Florin, la mine e mai simplu, mi-as dori o rulota englezeasca facuta pentru europeni, NOUA!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#3
(11-20-2016, 09:51 AM)Cristi A scris: Florin, la mine e mai simplu, mi-as dori o rulota englezeasca facuta pentru europeni, NOUA!

LA MINE NU E NIMIC SIMPLU!

Din păcate...  Smile

Eu tot caut, caut.

M-aș bucura tare mult să ne auzim la un telefon.... pentru o discuție generală, nu știu cum să mă exprim. 

Ne vom auzi la telefon.
Raspuns
#4
(11-20-2016, 01:25 PM)Florin Smolnicki A scris:
(11-20-2016, 09:51 AM)Cristi A scris: Florin, la mine e mai simplu, mi-as dori o rulota englezeasca facuta pentru europeni, NOUA!

LA MINE NU E NIMIC SIMPLU!

Din păcate...  Smile

Eu tot caut, caut.

M-aș bucura tare mult să ne auzim la un telefon.... pentru o discuție generală, nu știu cum să mă exprim. 

Ne vom auzi la telefon.

@Florin Smolnicki 
Am citit despre " visul " tau si nu pot decat sa fiu de acord cu tine, trebuie sa visam, sa speram si vom primi ceea ce dorim.
In ceea ce priveste configuratia rulotei, paturile longitudinale , baia mai mare si al doilea loc de dormit vor da o lungime mai mare si implicit MMA-ul corespunzator de minim 1200 kg.
Suportul de biciclete se poate pune ulterior, la fel si usile de vizitare suplimentare. Important este sa aiba boiler pe gaz, o soba buna si pereti grosi, bine izolati. 
Spor la cautari si fie ca visul tau sa devina realitate.
Gabriel Schuster
0722545963
gschuster67@gmail.com
[-] Pentru aceasta postare, Gabriel Schuster a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#5
" every dream that begin with a new camper, end's up with a new wife " autor ne necunoscut!

Send form Samsung using Tapatalk.
[-] Pentru aceasta postare, dan.achim a primit Like de la 2 utilizatori
  • Mario, Radu Ivanescu
Raspuns
#6
==Toaletă fixă, golire exterioară, cu pompă electrică!== Ce inseamna asta?
Telefon : 0741015477
Email : cprohome@yahoo.com
[-] Pentru aceasta postare, Ciprian Rosca a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#7
Da, tare citatul! Am sa-l folosesc, daca nu te superi!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#8
@Ciprian Rosca , @Cristi ,

Să fi „comis” un pleonasm?

Să fi greșit ordinea cuvintelor? 

Să fie oare o exprimare greoaie, neclară?

10 zâmbilici care roșesc pentru mine ... de rușine... !

Vreau o toaletă care să fie fixă, nu mobilă. 

Toaleta să poată fi golită din afara rulotei.

Apa pentru clătirea toaletei să se tragă cu ajutorul unei pompe electrice. 

Ce e așa de greu de înțeles?  Big Grin

Chiar nu v-ați gândit la ce vreau să vă spun/ sugerez? 

Acel text l-am scris în timp, nopțile. E copt cu ceva timp în urmă, l-am postat la o oră ciudată. 

Fiți și voi puțin mai îngăduitori.    Salut cu palaria Salut cu palaria Salut cu palaria Salut cu palaria
Raspuns
#9
Florin, eu nu te-am certat, eu vreau altceva Big Grin
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#10
Ti-am zis, eu vreau o rulota noua, dar nu sunt finante pentru asta. Vreau sa nu mai imi bat capul cu absolut nimic 10 ani, sa o bag pe cui si sa plec! Sa fie mica: 4 metri, maxim 4.2, sa aiba moover, sa aiba boiler pe gaz, sa aiba cort usor, sa fie izolata corespunzator si sa aiba truma. Baie mare? Nu-mi trebuie, ca intram pe rand. Dus/baie la rulota? Nici asta, ma spal mai rar Big Grin

Deci englezeasca facuta pentru europeni, nu ma intereseaza unde-i usa, din anii petrecuti cu englezeasca mea mi-am dat seama ca usa e unde o pui Smile
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service