Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mihai GabrielaConversie autoutilitara Iveco in autorulota
#1
(Ultima modificare: 04-30-2017, 11:25 AM de catre: Mihai Gabriela.) -->
Buna ziua,
Ati putea sa ma ajutati va rog cu cateva imformatii legate de RAR/ITP/Impozit/ Politie/Vama/ omologarea tuturor utilitatilor (geamuri extra, butelia de gaz, panoul solar etc.) pentru un campervan?
Am cumparat de curand o autoutilitara Iveco din Germania pe care vreau sa o transform in autorulota. Am fost zilele trecute la RAR si mi s-a spus ca trebuie sa vorbesc cu un carosier ca sa fac transformarea, apoi el v-a trimite proiectul la RAR ca sa il aprobe si apoi sa platesc in jur de 1000 de lei ca sa fac omologarea la RAR, insa nu am intrebat daca o pot lasa autoutilitara si sa fac conversia...Poate reusiti sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. in situatia in care aleg sa transform o duba in campervan voi intampina vreo problema din partea autoritatilor daca nu voi omologa auto in categoria M?
2. stiu ca itp-ul pt dube se face anual, ce se inampla daca sunt plecata din tara pt o perioada mai mare de 1 an?
3. in UE daca verifica actele dubei si observa ca masina este defapt un campervan pot avea probleme?
4. In legatura cu RCA-ul, impozite etc. este mai avantajos autorulota decat autoutilitara?


Momentan sunt un pic confuza si nu stiu exact ce decizie dpdv legal si financiar ar fi mai bine sa iau..

Multumesc!
O zi frumoasa,
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - de Mihai Gabriela - 04-30-2017, 11:24 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 3 Vizitator(i)