Bun venit, Vizitator
Trebuie să te înregistrezi înainte să poți trimite mesaje în comunitatea noastră.

Nume utilizator/E-mail:
  

Parolă
  





Caută în Forum

(Căutare avansată)

Statistici Forum
» Membri: 925
» Cel mai nou membru: Andrei Arhip
» Total Subiecte: 1,064
» Total Răspunsuri: 9,746

Statistici Detaliate

Utilizatori Conectați
Momentan sunt 153 utilizatori conectați.
» 0 Membri | 152 Vizitator(i)
Applebot

Ultimele subiecte
Florin Smolnicki
Concediu pe patru roți - ...

Forum: Off-Camping
Ultimul răspuns: Florin Smolnicki
05-21-2026, 10:07 AM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 161
Florin Smolnicki
Cristian asculta muzica d...

Forum: Diverse
Ultimul răspuns: Florin Smolnicki
05-17-2026, 11:14 AM
» Răspunsuri: 365
» Vizite: 274,174
Florin Smolnicki
Romania in videos

Forum: Caravan Forum - Romanian Sightseeing
Ultimul răspuns: Florin Smolnicki
03-26-2026, 11:23 PM
» Răspunsuri: 9
» Vizite: 14,396
Sorin Horea
Anticoroziune pentru șasi...

Forum: Sfaturi Tehnice - Roti, sasiu, caroserie
Ultimul răspuns: Sorin Horea
03-01-2026, 11:47 PM
» Răspunsuri: 2
» Vizite: 1,169
Sorin Horea
Adria 442 PH prima mea ru...

Forum: Dotari si prezentare rulote si masini
Ultimul răspuns: Sorin Horea
02-28-2026, 01:48 AM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 428
Ebay
Campinguri în Halkidiki ș...

Forum: Campinguri
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 07:44 PM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 528
Ebay
Piese frigider Thetford

Forum: Vanzari Accesorii si Piese
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 07:02 PM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 447
Ebay
Camping Ouzouni Beach - N...

Forum: Campinguri
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 06:51 PM
» Răspunsuri: 1
» Vizite: 6,280
Ebay
Prezentarea noilor veniti...

Forum: Prezentarea
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 06:39 PM
» Răspunsuri: 855
» Vizite: 755,038
stircu2@yahoo.com
Geamuri laterale rulota

Forum: Sfaturi Tehnice - Roti, sasiu, caroserie
Ultimul răspuns: stircu2@yahoo.com
10-19-2025, 04:01 PM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 807

 
  Logo Despre rulote
Publicat de: Cristi - 02-23-2016, 10:06 AM - Forum: Diverse - Răspunsuri (7)

Vreau sa facem un logo al forumului, pe care sa-l promovam in mediile on-line. Ce am reusit pana acum:

[Imagine: 9dzmV9ul.png]

Idei? Pareri?

Listează

  Vand Trumavent 220v
Publicat de: Gabriel Schuster - 02-22-2016, 09:57 PM - Forum: Vanzari Accesorii si Piese - Răspunsuri (2)

[Imagine: BT6GVJAl.jpg][Imagine: 5I3BLwVl.jpg] Vand Trumavent TN2 la 220V, demontat de pe rulota din 2008, nefolosit. Pret 375 ron.

Listează

  Cât de departe este vara anului 2016?
Publicat de: Florin Smolnicki - 02-22-2016, 04:34 PM - Forum: Intalniri rulotisti - Răspunsuri (3)

Dragi colegi,
Am început de pe acum să-mi fac planuri pentru vara acestui an. Sper să fiu sănătos și să pot face întreg acest parcurs, așa cum mi-am dorit și cum am visat.
Am observat că ar mai fi ceva colegi de prin țară care ar dori să ne întâlnim. Eu prezint aici, în principiu, planul meu de drum pentru concediu - total kilometri: în jur de 2000. Am uitat să menționez perioada de timp: după 15 iulie.


https://www.google.ro/maps/dir/Suceava/C...634521!3e0 

Ca să fiu bine înțeles vă spun că totul este orientativ, flexibil. Nimic nu e bătut în cuie. Și vă rog să nu uitați un detaliu extrem de important: nu voi fi singur, de capul meu   [Imagine: default_1.gif]  [Imagine: default_109.gif]  [Imagine: default_ascratch.gif]  [Imagine: default_wink.png] ...  [Imagine: laughing.gif].
Vă prezint câteva explicații.
Ce mă interesează în mod deosebit la acest traseu/circuit:

  1. Marea – doresc să merg numaidecât la Costinești. Cu toate că visez mereu la Mamaia sau Năvodari, circumstanțele mă îndreaptă ușor spre alte destinații:  Costinești. Explicația e simplă: cazarea e mai ieftină. Și apoi, în mod sigur mă voi deplasa de acolo cu mașina – așa cum am făcut-o de fiecare dată – și în alte stațiuni, inclusiv Mamaia.

  2. De la mare voi merge la Călărași să stau câteva zile în vizită la cumnatul meu. De aceea este trecut pe hartă și orașul Călărași.

  3. Următoarea destinație va fi Orșova, adică Dunărea la Cazane, Porțile de fier I (eventual II) etc. Îmi doresc din tot sufletul să merg și să vizitez una din cele mai mari construcții hidrotehnice din Europa și cea mai mare de pe Dunăre. Păcat că nu mai există, altfel aș fi vizitat și insula Ada Kaleh.

  4. Băile Felix/ 1 Mai. Pentru ca întoarcerea de la mare și de la Cazanele Dunării să nu fie prea rapidă, directă sau plictisitoare, prefer să vin la Suceava prin Oradea.
    Rog colegii (din zonele amintite) să-mi dea sugestii despre orice obiectiv ce ar putea fi vizitat pe traseu sau în punctele enumerate. Mă interesează locuri, lucruri deosebite, locații off-camping unde să pot rămâne peste noapte, starea drumurilor, scurtături, totul. Cunosc drumul de la Suceava la mare, Călărași, București. Foarte utile ar fi pentru mine detaliile referitoare la drumuri, trasee, după București. De la București la Orșova ce îmi recomandați? Să merg prin Pitești - Craiova, sau să o iau mai prin sud, prin Alexandria - Caracal? Cum sunt drumurile de la București spre Orșova (ambele variante)? M-aș bucura, dacă ați răspunde cu bunăvoință la întrebările mele. Aștept cu nerăbdare și încântare sugestiile, sfaturile, ideile voastre. Mă voi bucura ENORM dacă mă voi întâlni cu unii dintre voi pe câmpiile patriei!
    În general, aș spune că acesta este traseul. Nu sunt 100 % sigur că îl voi și urma, dar, orientativ, cam acestea ar fi obiectivele pe care vreau să le vizitez în această vară. 
Dragi colegi, nu uitați: avem o țară minunată!

Listează

  Concediu August 2016
Publicat de: Cristi - 02-22-2016, 04:21 PM - Forum: Intalniri rulotisti - Răspunsuri (19)

Stimati colegi, am definitivat perioada concediului, de aceea am sa public aici ce program am, daca doreste cineva sa ma insoteasca sau sa ne intalnim pe parcurs, nu pot decat sa ma bucur!

Concediul va fi in perioada 6 August - 27 sau chiar 28 August 2016!

Planul meu este urmatorul:

1. Plecare pe 6 August spre litoralul Romanesc, intr-un camping la alegere (probabil Meduza), unde voi poposi cateva zile, dupa care voi pleca spre Delta Dunarii unde voi ramane restul zilelor pana la sfarsitul saptamanii - 12 August.
2. 12 August plec spre Ploiesti, unde voi ramane pana pe 14 August, pentru realimentare, daca totul e ok, probabil pot pleca si pe 13 August!
3. In 13 sau 14 August plesc spre Bucovina, pentru 8 zile, cu opriri de 2 zile in locatii gen: Piatra Neamt, etc.. (nu am facut inca traseul, mai e pana atunci!)
4. pe 21 August ma intorc la Ploiesti pentru realimentare si voi pleca intr-un traseu spre Brasov, Fagaras, Sighisoara, Sibiu, desi imi doream un traseu spre Portile de Fier, vreau sa ma bucur de Laguna, de parcul din Brasov, etc...
5. Revenire in Ploiesti la sfarsitul perioadei!

Concediu placut!

Listează

  Ciocanesti 18-20 Martie 2016
Publicat de: Ciprian Rosca - 02-22-2016, 12:08 PM - Forum: Intalniri rulotisti - Răspunsuri (33)

Se propune o dezmortire a sasiului rulotei sau autorulotei la Ciocanesti in perioada 18-20 Martie ,anul curent.Deasemeni se propune realizarea unei ciorbe de peste(optional de burta).Mai bem un spritz,o palinca ,alea alea.

Listează

  Camera mers inapoi - Site extern - 33$
Publicat de: Cristi - 02-22-2016, 09:29 AM - Forum: Oferte de nerefuzat! - Răspunsuri (4)

Livrare gratuita, din cate am inteles, este in regula site-ul.

Camera de mers inapoi, cu monitor, buna pentru rulota!

Un comentariu, de pe alt site, in engleza:

Citat:Great camera and monitor for an unbeatable price. I\'ve fitted the system to my old camper. The problems I encountered were: I didn\'t want to drill at least a 10mm hole through the back of the camper body to get the connectors inside to where the wireless transmitter was going, so I had to cut the connectors off, pass the cable through a 4mm hole and re-solder the cable back together. Very fiddly, but at least there were only 3 wires. I mounted the camera upside down... its designed to fit on the underside of a rear bumper of a car, and not high level looking down. I had to modify the adjustable bracket I made to re mount the camera. Quality. The picture quality is very good and there are superimposed guidelines on the screen with distance marked. Its nice that the display folds flat too. I did make a flat stand for the screen as my dashboard sloped a bit too much. All in all, I\'d buy another... very good system

Listează

Big Grin Prezentare Ansamblu
Publicat de: vlad - 02-22-2016, 09:02 AM - Forum: Dotari si prezentare rulote si masini - Răspunsuri (15)

Va salut. 

Sunt Vlad si sunt posesorul unui auto Nissan x-trail si al unei rulote Chateau calista 390 din 2003; pe amandoua le-am achizitionat acum 2 ani. Le-am facut cunostinta abia anul trecut. 
De masina, ce pot spune? Un 4x4 motor 2,2d, sincer nici nu a simtit rulota. Fiind un impatimit al masinilor 4x4 pot spune ca Nissanul este foarte potrivit pentru asa ceva. O mare parte din drumul respectiv a fost facut pe autostrada (am fost la Vadu), pe masina am avut montata cutie si am fost 2 adulti si doi copii. Consumul a fost in jur de 10 la suta. 
Despre rulota: foarte multumit, doar ca ne-a ramas mica Wink . Are un loc mare de dormit dar noua ne-ar trebui ceva separat pentru copii. Am vrut sa o vand si sa cumpar una mai mare, dar, momentan am hotarat sa o modific (avand oarece experienta  Big Grin). Pana acum i-am montat un boiler electric si baterii apa calda rece (ea nu era prevazuta cu instalatia pentru apa calda), dus exterior, trumavent, rezervor de apa de 100 litri. Urmeaza ca la interior sa fac doua patuturi suprapuse pentru cei mici (1 an si 3 luni si 5 ani si jumatate). Pentru asta o sa mut si o sa modific cate ceva prin rulota. Daca e cineva interesat pot sa pun poze   Cool

Listează

  Recomandare cafenea in Ploiesti
Publicat de: Cristi - 02-19-2016, 07:22 AM - Forum: Diverse - Răspunsuri (2)

Pentru locuitorii urbei, pentru cei ce tranziteaza orasul, pentru cei carora le place cafeaua, va recomand sa mergeti la cafeneaua din centru, se cheama 5ToGo.

Pentru ca nu stiu sa scriu ca altii, va invit sa cititi aici de ce!

Listează

  De ce sa faci parte din comunitatea forumului "despre-rulote.ro"?
Publicat de: Cristi - 02-18-2016, 07:28 AM - Forum: Prezentarea - Răspunsuri (10)

Rog colegii sa isi spuna parerea referitor la comunitatea noastra, pentru a fi de ajutor celor ce doresc sa iti faca cont pe forum.

Sa incep eu:

  • Pentru ca suntem deschisi la toate propunerile ce vin din partea utilizatorilor
  • Pentru ca e deschis non-stop
  • Pentru ca avem colegi ce pot oferi sfaturi pertinente
  • Pentru ca incercam sa schimbam mentalitati
Hai sa vedem, spune de ce te-ai inscris aici!

Listează

  Lada frigorifica sistem Peltier
Publicat de: Emil - 02-17-2016, 02:47 PM - Forum: Sfaturi Tehnice - Frigidere si lazi frigorifice - Răspunsuri (2)

De muuuulti ani cred ca vreo 15 sa tot fie am cumparat o lada frigorifica "nemteasca" ELTE, am folosit-o de cateva ori si am abandonat-o in debara din cauza ca lada are doar alimentare la 12V de la bricheta masinii putand fi folosita doar pe timpul transportului ca si racitor iar cand ajungeam la locul camparii aveam nevoie de alt sistem de racire a berii (sa zicem)

[Imagine: stxeppyl.jpg]
[Imagine: viRIA6Cl.jpg]
[Imagine: I6Mmn2Ql.jpg]
[Imagine: KPeP4COl.jpg]
La ultima masina la care am folosit-o incalzea destul de serios mufa brichetei, eficienta lazii find destul de mica deoarece raceste cu vreo 20*C fata de ambient, si cum in masina vara sunt o gramada de *C lada frigorifica auto a ajuns in debara.
Dar ieri, "zappind" pe siteuri si pe anunturi am gasit un transformator pentru lada frigorifica. 
Acesta se alimenteaza la 220V si scoate 12V la 6A, indestulator pentru lada mea ce are un consum de 53W.


Sunt unele campinguri unde curentul nu prea are 220V si nici nu duce la amperaj ca sa folosesc pe curent frigiderul rulotei (220) iar pe gaz pana incepe sa raceasca si sa faca ghiata trebuie sa strangi si sa pleci.
Acest alimentator imi "usureaza" rulota in conditiile in care la o iesire scurta nu mai trebuie sa i-au si minifrigiderul si pot folosi aceasta lada.
Acesta este alimentatorul pe care vreau sa vi-l prezint (care se gaseste in comert dar am vazut si pe Aliexpres si Ebay).


[Imagine: GmM8oU7l.jpg]
[Imagine: byX0dhbl.jpg]

Listează

STS Service