| Bun venit, Vizitator |
Trebuie să te înregistrezi înainte să poți trimite mesaje în comunitatea noastră.
|
| Utilizatori Conectați |
Momentan sunt 64 utilizatori conectați. » 0 Membri | 61 Vizitator(i) Bing, Google, Baidu
|
| Ultimele subiecte |
Concediu pe patru roți - ...
Forum: Off-Camping
Ultimul răspuns: Florin Smolnicki
05-21-2026, 10:07 AM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 160
|
Cristian asculta muzica d...
Forum: Diverse
Ultimul răspuns: Florin Smolnicki
05-17-2026, 11:14 AM
» Răspunsuri: 365
» Vizite: 274,169
|
Romania in videos
Forum: Caravan Forum - Romanian Sightseeing
Ultimul răspuns: Florin Smolnicki
03-26-2026, 11:23 PM
» Răspunsuri: 9
» Vizite: 14,396
|
Anticoroziune pentru șasi...
Forum: Sfaturi Tehnice - Roti, sasiu, caroserie
Ultimul răspuns: Sorin Horea
03-01-2026, 11:47 PM
» Răspunsuri: 2
» Vizite: 1,169
|
Adria 442 PH prima mea ru...
Forum: Dotari si prezentare rulote si masini
Ultimul răspuns: Sorin Horea
02-28-2026, 01:48 AM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 427
|
Campinguri în Halkidiki ș...
Forum: Campinguri
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 07:44 PM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 528
|
Piese frigider Thetford
Forum: Vanzari Accesorii si Piese
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 07:02 PM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 447
|
Camping Ouzouni Beach - N...
Forum: Campinguri
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 06:51 PM
» Răspunsuri: 1
» Vizite: 6,280
|
Prezentarea noilor veniti...
Forum: Prezentarea
Ultimul răspuns: Ebay
01-31-2026, 06:39 PM
» Răspunsuri: 855
» Vizite: 755,033
|
Geamuri laterale rulota
Forum: Sfaturi Tehnice - Roti, sasiu, caroserie
Ultimul răspuns: stircu2@yahoo.com
10-19-2025, 04:01 PM
» Răspunsuri: 0
» Vizite: 807
|
|
|
| Reparatii rulote in Ploiesti si imprejurimi |
|
Publicat de: Cristi - 01-31-2016, 09:37 PM - Forum: Servicii rulote si nu numai!
- Răspunsuri (6)
|
 |
Nu poate decat sa ma bucure faptul ca am descoperit o persoana care sa repare rulote la un pret decent, facand o treaba nemaipomenita.
Numele lui este Catalin, raspunde la numarul de telefon 0732 908 516 si repara rulote!
Doresc sa-l promovez pe Catalin pentru ca a facut treaba buna la lucrarile pe care le-am avut eu la rulota: scoaterea geamurilor de pe fata si montarea unei table, montare usa de vizitare, reparatii mici infiltratii, montare roll-onuri (cu tot cu schimbare plasa de tantari si perdea anti-solara, o treaba extrem de migaloasa), si altele...
Ceea ce m-a incantat insa la Catalin a fost faptul ca a lucrat la mine acasa, nemaifiind nevoie sa ma deplasez cu rulota, sa o scot de la iernat, sa o pun pe masina, sa ii cumpar asigurari si restul.
Am vorbit cu el si mi-a zis ca se poate deplasa la domiciliul clientului in Ploiesti si imprejurimi, pe o raza de 60-80km, bineinteles daca se merita sau daca puteti oferi transportul.
Pe langa lucrarile facute la mine, mai avem cativa colegi care au beneficiat de lucrarile sale, ii astept cu cateva review-uri.
|
|
|
| Eliminare mufa rapida de apa la rulota englezeasca |
|
Publicat de: Cristi - 01-31-2016, 04:37 PM - Forum: Dotari si prezentare rulote si masini
- Răspunsuri (6)
|
 |
Sistemul de apa al rulotelor englezesti are o mare problema, la rulota mea, probabil si la altele: cupla rapida!
De ce:
1. Butoiul de apa, Aqua Roll-ul (de alfel cea mai tare inventie facuta la rulotele englezesti!), sta afara, acesta avand 2 dezavantaje: - Butoiul si pompa de apa pot fi furate foarte usor atunci cand pleci de langa rulota, off sau on-camping
- Temperaturile reci iarna pot ingheta apa
2. In timp, de la frecusul conectarii mufei, de la vechime si imbatranire a plasticului, nu mai este perfect etansa mufa, apa picurand sau chiar curgand siroaie atunci cand nu e infipt cum trebuie. Una din probleme survenite: pierderea apei, atunci cand esti off-camping, un lucru foarte nasol.
Unul din avantajele acestui sistem, insa, il reprezinta tocmai acest butoi, care sta afara, si care exclude posibilitatea de a uda rulota. Poti sa-l cari foarte usor, cu sistemul sau de manevrare, etc...
Am vrut sa pastrez oarecum ambele variante, si am facut urmatoarea modificare:
- In prima faza am eliminat cupla rapida
- Am gasit un furtun super OK la un magazin de metalo-chimice, un furtun de gaze de fapt, care se potriveste perfect pe furtunul meu, eu avand un furtunas mai plastificat si de diametru mai mic.
- Am gaurit un loc de trecere in port-bagajul rulotei, din fata, si am trecut pe acolo furtunul si contactul.
- Am amplasat un butoi (inca nu, urmeaza ori un custom-made din fibra, ori un bidon obisnuit) zona gaurii, si am bagat pompa in el
- Pastrez Aqua-Roll-ul pentru ca furtunul luat e destul de lung pentru a ajunge la bidonul de afara, bun atunci cand nu mai muti apa.
@Ciprian Rosca cam astea sunt modificarile (inca nu sunt terminate)
Am sa vin cu poze mai pe seara, daca mai apuc!
|
|
|
|